BYT230Y-400
Rectifiers 2X30 Amp 400 Volt
product image
BYT230Y-400 Picture
SeekIC No. : 00179649 Detail
BYT230Y-400: Rectifiers 2X30 Amp 400 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYT230Y-400
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.7 V
Recovery Time : 100 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 300 A Reverse Current IR : 35 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : Max247
Packaging : Tube
Description
Max Surge Current : 300 A
Product : Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Forward Continuous Current : 30 A
Packaging : Tube
Reverse Voltage : 400 V
Configuration : Dual Common Cathode
Recovery Time : 100 ns
Forward Voltage Drop : 1.7 V
Reverse Current IR : 35 uA
Package / Case : Max247
Features:
*VERYLOWREVERSERECOVERYTIME
*VERYLOWSWITCHINGLOSSES
*LOWNOISETURN-OFFSWITCHING
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS Value UNIT
VRRM Peak repetitive reverse
voltage
400 V
I FRM Peak working forward curren tp=5 s   F=1kHz
A
I F(RMS) RMS forward current sinusoidal; a = 1.57 50 A
IF(AV) Average forward current Tc = 100°C = 0.5 Perdiode
                               Perdevice
30
A
IFSM Peak non-repetitive forward
current
tp = 10 ms  Sinusoidal 300
Tstg storage temperature -40to +150
Tj Maximum operating junction temperature +150
Description
Dual 400V rectifiers BYT230Y-400 suited for Switch Mode Power Suppliesand otherconverters.
Parameters:
Technical/Catalog InformationBYT230Y-400
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 30A
Current - Reverse Leakage @ Vr35A @ 400V
Reverse Recovery Time (trr)100ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)