BYT851000
product image
BYT851000 Picture
SeekIC No. : 004305832 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYT851000
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
*Multiple diffusion
*High voltage
*High current
*Ultra fast forward recovery time
*Ultra fast reverse recovery time
Application
Fast rectifiers in S.M.P.S, freewheeling and snubber diode in motor control circuits
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
Reverse voltageg
=Repetitive peak reverse voltage
VR 1000 V
Peak forward surge current tp=10ms,half sinewave IFSM 80 A
Repetitive peak forward current IFRM 20 A
Average forward current Tamb=40 IFAV 4 A