BYT861300
product image
BYT861300 Picture
SeekIC No. : 004305837 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYT861300
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· Multiple diffusion
· Mesa glass passivated
· Low switch on power losses
· Good soft recovery behaviour
· Fast forward recovery time
· Fast reverse recovery time
· Low reverse current
· Very good reverse current stability at high temperature
· Low thermal resistance
Application
Fast rectifiers in S.M.P.S
Freewheeling diodes and snubber diodes in motor
control circuits
Specifications
Parameter Test Conditions Type Symbol Value Unit
Reverse voltage= repetitive peak
reverse voltage
    VR=VRRM 1300 V
Peak forward surge current tp=10ms
  IFSM 50 A
Repetitive peak forward current     IFRM 15 A
Average forward current     IFAV 5 A