FF800R12KE3
IGBT Modules 1200V 800A DUAL
product image
FF800R12KE3 Picture
SeekIC No. : 00141822 Detail
FF800R12KE3: IGBT Modules 1200V 800A DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FF800R12KE3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~2
  • 2~3
  • 3~5
  • 5~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Dual
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V
Continuous Collector Current at 25 C : 1200 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 3.9 KW Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : IHM130
Description
Packaging :
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Configuration : Dual
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Package / Case : IHM130
Continuous Collector Current at 25 C : 1200 A