FGA90N33ATTU
IGBT Transistors 330V 90A PDP Trench
product image
FGA90N33ATTU Picture
SeekIC No. : 00142837 Detail
FGA90N33ATTU: IGBT Transistors 330V 90A PDP Trench
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGA90N33ATTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 330 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-3PN-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 330 V
Package / Case : TO-3PN-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGA90N33ATTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)330V
Current - Collector (Ic) (Max)90A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.4V @ 15V, 20A
Power - Max223W