FGPF30N45TTU
IGBT Transistors 450V 30A PDP Trench
product image
FGPF30N45TTU Picture
SeekIC No. : 00142685 Detail
FGPF30N45TTU: IGBT Transistors 450V 30A PDP Trench
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGPF30N45TTU
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 450 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220F-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V
Package / Case : TO-220F-3
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 450 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGPF30N45TTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)450V
Current - Collector (Ic) (Max)-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.6V @ 15V, 20A
Power - Max50.4W