FGPF90N30
IGBT Transistors 300V 90A PDP IGBT
product image
FGPF90N30 Picture
SeekIC No. : 00142700 Detail
FGPF90N30: IGBT Transistors 300V 90A PDP IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGPF90N30
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.55 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA Power Dissipation : 56.8 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-220F-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.55 V
Package / Case : TO-220F-3
Power Dissipation : 56.8 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGPF90N30
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)300V
Current - Collector (Ic) (Max)-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.55V @ 15V, 30A
Power - Max56.8W