FQB10N60C
Features: • 9.5A, 600V, RDS(on) = 0.73Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 44 nC)• Low Crss ( typical 18 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capabilitySpecifications Symbol Parameter FQB10N60C / FQI10N60C Units VD...
product image
FQB10N60C Picture
SeekIC No. : 004343071 Detail
FQB10N60C: Features: • 9.5A, 600V, RDS(on) = 0.73Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 44 nC)• Low Crss ( typical 18 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Imp...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB10N60C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 9.5A, 600V, RDS(on) = 0.73Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 44 nC)
• Low Crss ( typical 18 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol Parameter
FQB10N60C / FQI10N60C
Units
VDSS Drain-Source Voltage
600
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
9.5
A
3.3
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
38
VGSS Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
9.5
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
15.6
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
4.5
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.13
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C