FQB11N40
Features: • 11.4A, 400V, RDS(on) = 0.48Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 27 nC)• Low Crss ( typical 20 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capabilitySpecifications Symbol Parameter FQB11N40 / FQI11N40 Units VDS...
product image
FQB11N40 Picture
SeekIC No. : 004343072 Detail
FQB11N40: Features: • 11.4A, 400V, RDS(on) = 0.48Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 27 nC)• Low Crss ( typical 20 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Im...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB11N40
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 11.4A, 400V, RDS(on) = 0.48Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 27 nC)
• Low Crss ( typical 20 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol Parameter
FQB11N40 / FQI11N40
Units
VDSS Drain-Source Voltage
400
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
11.4
A
7.2
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
46
VGSS Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
11.4
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
14.7
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
4.5
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.13
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C