FQB13N06
Features: • 13A, 60V, RDS(on) = 0.135Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 5.8 nC)• Low Crss ( typical 15 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• 175°C maximum junction temperature ratingSpecifications Symbol ...
product image
FQB13N06 Picture
SeekIC No. : 004343080 Detail
FQB13N06: Features: • 13A, 60V, RDS(on) = 0.135Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 5.8 nC)• Low Crss ( typical 15 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Imp...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB13N06
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 13A, 60V, RDS(on) = 0.135Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 5.8 nC)
• Low Crss ( typical 15 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter
FQB13N06 / FQI13N06
Units
VDSS Drain-Source Voltage
60
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
13
A
9.2
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
52
VGSS Gate-Source Voltage
±25
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
13
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
4.5
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
7.0
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C