FQB13N50C
Features: • 13A, 500V, RDS(on) = 0.48Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 43nC)• Low Crss ( typical 20pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capabilitySpecifications Symbol Parameter FQB13N50C / FQI13N50C Units VDSS ...
product image
FQB13N50C Picture
SeekIC No. : 004343085 Detail
FQB13N50C: Features: • 13A, 500V, RDS(on) = 0.48Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 43nC)• Low Crss ( typical 20pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improv...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB13N50C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 13A, 500V, RDS(on) = 0.48Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 43nC)
• Low Crss ( typical 20pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol Parameter
FQB13N50C / FQI13N50C
Units
VDSS Drain-Source Voltage
500
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
13
A
8
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
52
VGSS Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
13
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
19.5
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
4.5
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.13
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C