FQB140N03L
Features: • 140A, 30V, RDS(on) = 0.0045Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 73 nC)• Low Crss ( typical 580 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• 175°C maximum junction temperature ratingSpecifications Symbol ...
product image
FQB140N03L Picture
SeekIC No. : 004343086 Detail
FQB140N03L: Features: • 140A, 30V, RDS(on) = 0.0045Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 73 nC)• Low Crss ( typical 580 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• I...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB140N03L
Features:
• 140A, 30V, RDS(on) = 0.0045Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 73 nC)
• Low Crss ( typical 580 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter
FQB140N03L / FQI140N03L
Units
VDSS Drain-Source Voltage
30
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
140
A
99
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
490
VGSS Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
140
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
18.0
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
7.0
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C