FQB19N10
Features: • 19A, 100V, RDS(on) = 0.1Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 19 nC)• Low Crss ( typical 32 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• 175°C maximum junction temperature ratingSpecifications Symbol Pa...
product image
FQB19N10 Picture
SeekIC No. : 004343092 Detail
FQB19N10: Features: • 19A, 100V, RDS(on) = 0.1Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 19 nC)• Low Crss ( typical 32 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Impro...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB19N10
Features:
• 19A, 100V, RDS(on) = 0.1Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 19 nC)
• Low Crss ( typical 32 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter
FQB19N10 / FQI19N10
Units
VDSS Drain-Source Voltage
100
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
19
A
13.5
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
76
VGSS Gate-Source Voltage
± 25
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
19
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
7.5
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
6.0
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C