FQB19N20C
Features: 19.0A, 200V, RDS(on)= 0.17 @VGS= 10 VLow gate charge ( typical 40.5 nC)Low Crss ( typical 85 pF)Fast switching100% avalanche testedImproved dv/dt capabilitySpecifications Symbol Parameter FQB19N20C / FQI19N20C Units VDSS Drain-Source Voltage 200 V ID...
product image
FQB19N20C Picture
SeekIC No. : 004343094 Detail
FQB19N20C: Features: 19.0A, 200V, RDS(on)= 0.17 @VGS= 10 VLow gate charge ( typical 40.5 nC)Low Crss ( typical 85 pF)Fast switching100% avalanche testedImproved dv/dt capabilitySpecifications Symbol ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB19N20C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
19.0A, 200V, RDS(on)= 0.17 @VGS= 10 V
Low gate charge ( typical  40.5 nC)
Low Crss ( typical  85 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQB19N20C / FQI19N20C
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
200
V
ID
Drain Current
- Continuous (TC =25°C)
19.0
A
- Continuous (TC = 100°C)
12.1
A
IDM
Drain Current Pulsed (Note 1)
76.0
VGSS
Gate-Source Voltage
±30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
433
mJ
IAR
Avalanche Current (Note 1)
19.0
EAR
Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
13.9
mJ
d v/dt
Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
5.5
V/ns
PD
Power Dissipation (TA = 25°C)
3.13
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
139
W
- Derate above 25°C