GBJ2010-F
Bridge Rectifiers 1000V 20A
product image
GBJ2010-F Picture
SeekIC No. : 00133081 Detail
GBJ2010-F: Bridge Rectifiers 1000V 20A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GBJ2010-F
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1000 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 700 V Max Surge Current : 240 A
Forward Voltage Drop : 1.05 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 30.3 mm
Width : 4.8 mm Height : 24.5 mm
Packaging : Tube
Maximum RMS Reverse Voltage : 700 V
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Peak Reverse Voltage : 1000 V
Forward Voltage Drop : 1.05 V
Length : 30.3 mm
Max Surge Current : 240 A
Width : 4.8 mm
Height : 24.5 mm
Package / Case : GBJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationGBJ2010-F
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)20A
Voltage - Peak Reverse (Max)1000V