GMR10H60C
Features: ·High junction temperature capability·Good trade off between leakage current and forward voltage drop·Low leakage currentSpecifications Parameter Symbol GMR60H100CT Unit Repetitive peak reverse voltage VRRM 60 V RMS forward current IF(RMS) 10 A Average forward curr...
product image
GMR10H60C Picture
SeekIC No. : 004354486 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GMR10H60C
·High junction temperature capability
·Good trade off between leakage current and forward voltage drop
Parameter Symbol GMR60H100CT Unit
Repetitive peak reverse voltage VRRM 60 V
RMS forward current IF(RMS) 10 A
Average forward current = 0.5
TO-220AB TO-263-2 TO-3P
TC = 155°C
tp = 10 ms sinusoidal
IFSM 160 A
Voltage rate of change(rated VR) dV/dt 10000 V/s
Maximum operating junction temperature* TJ 175 °C