GP1200ESM33
product image
GP1200ESM33 Picture
SeekIC No. : 004354889 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GP1200ESM33
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
High Thermal Cycling Capability
Non Punch Through Silicon
Isolated MMC Base with AlN Substrates
Application
High Reliability Inverters
Motor Controllers
Traction Drives
Resonant Converters
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Test Conditions Max. Units
VCES Collector-emitter voltage VGE = 0V 1800 V
VCES Gate-emitter voltage   ±20 V
IC Continuous collector current Tcase = 70°C for Tj = 125°C 1600 A
IC(PK) Peak collector current 1ms, Tcase = 120˚C 2400 A
Pmax Max. transistor power dissipation Tcase = 25˚C, Tj = 150˚C 14.7 kW
Visol Isolation voltage Commoned terminals to base plate. AC RMS, 1 min, 50Hz 6000 V
Description
The Powerline range of high power modules GP1200ESM33 includes dual and single switch configurations covering voltages from 1200V to 3300V and currents up to 4800A.
The GP1200ESM33 is a single switch 3300V, n channel enhancement mode, insulated gate bipolar transistor (IGBT) module. The IGBT has a wide reverse bias safe operating area (RBSOA) ensuring reliability in demanding applications. This device is optimised for traction drives and other applications requiring high thermal cycling capability or very high reliability.