GP1200FSS18
Features: Non Punch Through Silicon Isolated Copper Baseplate Low Inductance Internal Construction 1200A Per ModuleApplication High Power Inverters Motor Controllers Induction Heating Resonant ConvertersPinoutSpecifications Symbol Parameter Test Conditions Max. Units VCES Collector...
product image
GP1200FSS18 Picture
SeekIC No. : 004354891 Detail
GP1200FSS18: Features: Non Punch Through Silicon Isolated Copper Baseplate Low Inductance Internal Construction 1200A Per ModuleApplication High Power Inverters Motor Controllers Induction Heating Resonant Conv...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GP1200FSS18
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Non Punch Through Silicon
Isolated Copper Baseplate
Low Inductance Internal Construction
1200A Per Module
Application
High Power Inverters
Motor Controllers
Induction Heating
Resonant Converters
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Test Conditions Max. Units
VCES Collector-emitter voltage VGE = 0V 1800 V
VCES Gate-emitter voltage   ±20 V
IC Continuous collector current Tcase = 50˚C 1200 A
IC(PK) Peak collector current 1ms, Tcase = 110˚C 2400 A
Pmax Max. transistor power dissipation Tcase = 25˚C, Tj = 150˚C 8.5 kW
Visol Isolation voltage Commoned terminals to base plate. AC RMS, 1 min, 50Hz 4000 V