GP1200FSM18
Features: High Thermal Cycling Capability Non Punch Through Silicon Isolated MMC Base with AlN Substrates 1200A Per ModuleApplication High Reliability Inverters Motor Controllers Traction Drives Resonant ConvertersPinoutSpecifications Symbol Parameter Test Conditions Max. Units VCES ...
product image
GP1200FSM18 Picture
SeekIC No. : 004354890 Detail
GP1200FSM18: Features: High Thermal Cycling Capability Non Punch Through Silicon Isolated MMC Base with AlN Substrates 1200A Per ModuleApplication High Reliability Inverters Motor Controllers Traction Drives Re...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GP1200FSM18
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
High Thermal Cycling Capability
Non Punch Through Silicon
Isolated MMC Base with AlN Substrates
1200A Per Module
Application
High Reliability Inverters
Motor Controllers
Traction Drives
Resonant Converters
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Test Conditions Max. Units
VCES Collector-emitter voltage VGE = 0V 1800 V
VCES Gate-emitter voltage ±20 V
IC Continuous collector current Tcase = 70°C for Tj = 125°C 1600 A
IC(PK) Peak collector current 1ms, Tcase = 115˚C 2400 A
Pmax Max. transistor power dissipation Tcase = 25˚C, Tj = 150˚C 10.4 kW
Visol Isolation voltage Commoned terminals to base plate. AC RMS, 1 min, 50Hz 4000 V
Description
The Powerline range of high power modules GP1200FSM18 includes dualand single switch configurations covering voltages from 600V to 3300V and currents up to 4800A.
The GP1200FSM18 is a single switch 1800V, n channel enhancement mode, insulated gate bipolar transistor (IGBT) module. The IGBT has a wide reverse bias safe operating area (RBSOA) ensuring reliability in demanding applications. This device is optimised for traction drives and other applications requiring high thermal cycling capability or very high reliability.