GT60M323
Features: • Enhancement mode type• High speed : tf = 0.09 s (typ.) (IC = 60 A)• Low saturation voltage : VCE (sat) = 2.3 V (typ.) (IC = 60 A)• FRD included between emitter and collector• TO-3P(LH) (Toshiba package name)Specifications Parameter Symbol Rating Un...
product image
GT60M323 Picture
SeekIC No. : 004357058 Detail
GT60M323: Features: • Enhancement mode type• High speed : tf = 0.09 s (typ.) (IC = 60 A)• Low saturation voltage : VCE (sat) = 2.3 V (typ.) (IC = 60 A)• FRD included between emitter an...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GT60M323
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Enhancement mode type
• High speed : tf = 0.09 s (typ.) (IC = 60 A)
• Low saturation voltage : VCE (sat) = 2.3 V (typ.) (IC = 60 A)
• FRD included between emitter and collector
• TO-3P(LH) (Toshiba package name)
Specifications
Parameter Symbol Rating Unit
Collector-emitter voltage VCES 900 V
Gate-emitter voltage VGES ±25 V
  @ Tc = 100 IC 31 A
@ Tc = 25 60
Pulsed collector current ICP 120 V
Diode forward current DC IF 15 A
Pulse IFP 120 A
Collector power
dissipation
@ Tc = 100 PC 80 W