HC2E-H-DC12V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 12VDC Amber Relay Plug-In
product image
HC2E-H-DC12V Picture
SeekIC No. : 002565155 Detail
HC2E-H-DC12V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 12VDC Amber Relay Plug-In
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2E-H-DC12V
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Plug In Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating :
Contact Material : Silver Alloy
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Plug In
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2E-H-DC12V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current75mA