HC2E-L-AC115V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V
product image
HC2E-L-AC115V Picture
SeekIC No. : 003829960 Detail
HC2E-L-AC115V: RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2E-L-AC115V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HCE Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 10.4mA Coil Voltage: 115VAC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 3A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 92 VAC Turn Off Voltage (Min): 34.5 VAC
Features: Sealed - Amber Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Contact Rating (Current): 3A
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Mounting Type: Socketable
Coil Voltage: 115VAC
Switching Voltage: 250VAC - Max
Turn Off Voltage (Min): 34.5 VAC
Termination Style: Plug In
Turn On Voltage (Max): 92 VAC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Coil Current: 10.4mA
Series: HCE
Features: Sealed - Amber
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2E-L-AC115V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Coil Voltage115VAC
Control Off Voltage (Min)34.5 VAC
Control On Voltage (Max)92 VAC
Coil Current10.4mA