HE3351A2400
RELAY REED SPST 1A 24V
product image
HE3351A2400 Picture
SeekIC No. : 003830748 Detail
HE3351A2400: RELAY REED SPST 1A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE3351A2400
Quick Details
Series: 3300 Manufacturer: Hamlin Inc
Processor Series : MAXQ610 Relay Type: Reed
Coil Type: Non Latching Coil Current: 12mA
Coil Voltage: 24VDC Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 1A Switching Voltage: 300VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 18 VDC Turn Off Voltage (Min): 2 VDC
Features: -
Contact Rating (Current): 1A
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Coil Voltage: 24VDC
Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Relay Type: Reed
Turn Off Voltage (Min): 2 VDC
Coil Current: 12mA
Manufacturer: Hamlin Inc
Series: 3300
Switching Voltage: 300VDC - Max
Parameters:
Technical/Catalog InformationHE3351A2400
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage1A @ 300VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current12mA