HG2-AC220V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 220VAC H Capacity Pwr Relay
product image
HG2-AC220V Picture
SeekIC No. : 002564720 Detail
HG2-AC220V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 220VAC H Capacity Pwr Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG2-AC220V
Mfg:
Panasonic Electric Works
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG2-AC220V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage220VAC
Control Off Voltage (Min)66 VAC
Control On Voltage (Max)176 VAC
Coil Current16.4mA