HG2-DC12V
General Purpose / Industrial Relays 20A DPDT 12VDC .250 QUICK CONNECT
product image
HG2-DC12V Picture
SeekIC No. : 002565445 Detail
HG2-DC12V: General Purpose / Industrial Relays 20A DPDT 12VDC .250 QUICK CONNECT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG2-DC12V
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 100 Ohms Coil Current : 119.6 mA
Mounting Style : Screw Contact Material : Silver Alloy
Switching Voltage :
Contact Material : Silver Alloy
Coil Voltage : 12 VDC
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Mounting Style : Screw
Coil Resistance : 100 Ohms
Coil Current : 119.6 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG2-DC12V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current119.6mA