HG2-DC24V
General Purpose / Industrial Relays 20A DPDT 24VDC .250 QUICK CONNECT
product image
HG2-DC24V Picture
SeekIC No. : 002565749 Detail
HG2-DC24V: General Purpose / Industrial Relays 20A DPDT 24VDC .250 QUICK CONNECT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG2-DC24V
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG2-DC24V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)7.2 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current57.6mA