HGTP10N40E1D
Features: • 10A, 400V and 500V• VCE(ON): 2.5V Max.• TFALL: 1ms, 0.5ms• Low On-State Voltage• Fast Switching Speeds• High Input Impedance• Anti-Parallel DiodeApplication• Power Supplies• Motor Drives• Protective CircuitsPinoutSpecification...
product image
HGTP10N40E1D Picture
SeekIC No. : 004362182 Detail
HGTP10N40E1D: Features: • 10A, 400V and 500V• VCE(ON): 2.5V Max.• TFALL: 1ms, 0.5ms• Low On-State Voltage• Fast Switching Speeds• High Input Impedance• Anti-Parallel Diod...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP10N40E1D
Features:
• 10A, 400V and 500V
• VCE(ON): 2.5V Max.
• TFALL: 1ms, 0.5ms
• High Input Impedance
• Anti-Parallel Diode
Application
• Power Supplies
• Motor Drives
• Protective Circuits
Specifications
Collector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .  .VCES 400 500 V
Collector-Gate Voltage RGE = 1MW . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .     VCGR 400 500 V
Gate-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. .  .  .  .  .  .  .   VGE ±20 ±20 V
Collector Current Continuous at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .   IC25 17.5 17.5 A
Power Dissipation Total at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .   PD 75 75 W
Power Dissipation Derating TC > +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .  .  .  .  .  .  0.6 0.6 W/