IPP80N04S2-04
MOSFET OptiMOS PWR TRANST 40V 80A
product image
IPP80N04S2-04 Picture
SeekIC No. : 00157403 Detail
IPP80N04S2-04: MOSFET OptiMOS PWR TRANST 40V 80A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP80N04S2-04
Mfg:
Infineon Technologies
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 3.7 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 3.7 m Ohms
Features:
• N-channel - Enhancement mode
• Automotive AEC Q101 qualified
• MSL1 up to 260 peak reflow
• 175 operating temperature
• Green package (lead free)
• Ultra low Rds(on)
• 100% Avalanche tested
Specifications
Parameter
Symbol
Conditions
Value
Unit
Continuous drain current
ID
TC=25,VGS=10 V
80
A
80
A
Pulsed drain current
ID,pulse
TC=25
320
Avalanche energy, single pulse2
EAS
ID=80A
660
mJ
Gate source voltage
VGS
±20
V
Power dissipation
Ptot
TC=25
300
W
Operating and storage temperature
Tj,Tstg
IEC climatic category; DIN IEC 68-1
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP80N04S2-04
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.7 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5300pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V