IPP80N06S2-09
MOSFET OptiMOS PWR TRANST 55V 80A
product image
IPP80N06S2-09 Picture
SeekIC No. : 00148047 Detail
IPP80N06S2-09: MOSFET OptiMOS PWR TRANST 55V 80A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP80N06S2-09
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 9.1 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 80 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 9.1 m Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP80N06S2-09
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.1 mOhm @ 50A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2360pF @ 25V
Power - Max190W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 10V