IRAC1166-100W
Power Management IC Development Tools 9999V 999A LVIC OTHER
product image
IRAC1166-100W Picture
SeekIC No. : 00119479 Detail
IRAC1166-100W: Power Management IC Development Tools 9999V 999A LVIC OTHER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRAC1166-100W
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Product : Demonstration Boards Type : DC/DC Converters, Regulators & Controllers
Tool Is For Evaluation Of : IR1166 Input Voltage : 90 VAC to 264 VAC
Output Voltage : 16 V Output Current : 6.25 A
Description
Product : Demonstration Boards
Type : DC/DC Converters, Regulators & Controllers
Input Voltage : 90 VAC to 264 VAC
Output Voltage : 16 V
Output Current : 6.25 A
Tool Is For Evaluation Of : IR1166
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRAC1166-100W
VendorInternational Rectifier
CategoryProgrammers, Development Systems
Board TypeFully Populated
Main PurposeAC/DC, Secondary Side
Regulator TopologyFlyback
Outputs and Type1, Isolated
Voltage - Output16V
Current - Output6.25A
Voltage - Input90 ~ 264VAC
Frequency - Switching-
Power - Output100W
Utilized IC / PartIR1166S, IRF7853
Supplied ContentsBoard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names IRAC1166 100W