IXGP24N60C
IGBT Transistors G-SERIES "B"MID-FREQ SINGLE IGBT 600V 48A
product image
IXGP24N60C Picture
SeekIC No. : 00142781 Detail
IXGP24N60C: IGBT Transistors G-SERIES "B"MID-FREQ SINGLE IGBT 600V 48A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGP24N60C
Description
Configuration :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Maximum Gate Emitter Voltage :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature :
Package / Case :
Packaging : Tube
Features:
International standard packages JEDEC TO-247 and surface mountable TO-268
 High frequency IGBT
 High current handling capability
 Latest generation HDMOSTM process
 MOS Gate turn-on
   - drive simplicity
Application
 PFC circuits
 Uninterruptible power supplies (UPS)
Switched-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions
Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGE= 1 M
600
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
IC25
IC110
ICM
TC = 25°C
TC = 25°C
TC = 25°C,1 ms
48
A
A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125°C, RG = 22 Ω
Clamped inductive load, L = 100 µH
ICM = 48
@ 0.8 VCES
PC TC = 25°C
150
W
TJ
TJM
Tstg
             150
°C
°C
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
300
Md
Mounting torque (M3)
Nm/lb.in.
Weight
TO-263
TO-220
2
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGP24N60C
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)48A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 24A
Power - Max150W