L1000J100K
Wirewound Resistors - Chassis Mount 1000watt 100K 5%
product image
L1000J100K Picture
SeekIC No. : 001293734 Detail
L1000J100K: Wirewound Resistors - Chassis Mount 1000watt 100K 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L1000J100K
Mfg:
Ohmite
  • Qty
  • 0~2
  • 2~5
  • 5~10
Quick Details
Resistance : 100 KOhms Tolerance : 5 %
Power Rating : 1 KWatt Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 270 Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Dimensions : 63.5 mm Dia. x 508 mm L Packaging : Bulk
Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Description
Tolerance : 5 %
Packaging : Bulk
Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 270
Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Resistance : 100 KOhms
Power Rating : 1 KWatt
Dimensions : 63.5 mm Dia. x 508 mm L