L100J75R
Wirewound Resistors - Chassis Mount 100watt 75ohm 5%
product image
L100J75R Picture
SeekIC No. : 001293801 Detail
L100J75R: Wirewound Resistors - Chassis Mount 100watt 75ohm 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L100J75R
Mfg:
Ohmite
  • Qty
  • 0~7
  • 7~25
Quick Details
Resistance : 75 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 100 Watts Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 270 Dimensions : 19.1 mm Dia.
Packaging : Bulk Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Description
Operating Temperature Range :
Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Tolerance : 5 %
Packaging : Bulk
Power Rating : 100 Watts
Resistance : 75 Ohms
Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 270
Dimensions : 19.1 mm Dia.
Parameters:
Technical/Catalog InformationL100J75R
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms75.0
Power (Watts)100W
Tolerance±5%
Lead StyleLug Terminals (Chassis Mount)
CaseRadial
PackagingBulk
CompositionWirewound