LDS0705-1R5M-R
Power Inductors 1.5uH 6.67A 0.0061ohms
product image
LDS0705-1R5M-R Picture
SeekIC No. : 001195753 Detail
LDS0705-1R5M-R: Power Inductors 1.5uH 6.67A 0.0061ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDS0705-1R5M-R
Quick Details
Inductance : 1.5 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 6.67 Amps Maximum DC Resistance : 0.0061 Ohms
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 1.5 uH
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H
Maximum DC Resistance : 0.0061 Ohms
Maximum DC Current : 6.67 Amps
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDS0705-1R5M-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5H
Tolerance±20%
Package / Case0.307" L x 0.276" W x 0.196" H (7.80mm x 7.00mm x 5.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 6.17A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)6.100 mOhm Max