LDS0705-2R2M-R
Power Inductors 2.2uH 5.45A 0.009ohms
product image
LDS0705-2R2M-R Picture
SeekIC No. : 001194684 Detail
LDS0705-2R2M-R: Power Inductors 2.2uH 5.45A 0.009ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDS0705-2R2M-R
Quick Details
Inductance : 2.2 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 5.45 Amps Maximum DC Resistance : 0.009 Ohms
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 2.2 uH
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H
Maximum DC Resistance : 0.009 Ohms
Maximum DC Current : 5.45 Amps
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDS0705-2R2M-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.2H
Tolerance±20%
Package / Case0.307" L x 0.276" W x 0.196" H (7.80mm x 7.00mm x 5.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 5.06A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)9.000 mOhm Max