LDS0705-471M-R
Power Inductors 470uH 0.368A 1.56ohms
product image
LDS0705-471M-R Picture
SeekIC No. : 001192355 Detail
LDS0705-471M-R: Power Inductors 470uH 0.368A 1.56ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDS0705-471M-R
Quick Details
Inductance : 470 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.368 Amp Maximum DC Resistance : 1.56 Ohms
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 470 uH
Maximum DC Resistance : 1.56 Ohms
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H
Maximum DC Current : 0.368 Amp
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDS0705-471M-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance470H
Tolerance±20%
Package / Case0.307" L x 0.276" W x 0.196" H (7.80mm x 7.00mm x 5.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 387mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)1.560 Ohm Max