LDS0705-6R8M-R
Power Inductors 6.8uH 3.16A 0.024ohms
product image
LDS0705-6R8M-R Picture
SeekIC No. : 001192544 Detail
LDS0705-6R8M-R: Power Inductors 6.8uH 3.16A 0.024ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LDS0705-6R8M-R
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 3.16 Amps Maximum DC Resistance : 0.024 Ohms
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 6.8 uH
Maximum DC Resistance : 0.024 Ohms
Maximum DC Current : 3.16 Amps
Dimensions : 7.2 mm W x 8 mm L x 5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationLDS0705-6R8M-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±20%
Package / Case0.307" L x 0.276" W x 0.196" H (7.80mm x 7.00mm x 5.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 3.11A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)24.00 mOhm Max