LQM18FN1R0M00D
Power Inductors 1.0uH Power Supply Choke
product image
LQM18FN1R0M00D Picture
SeekIC No. : 001177882 Detail
LQM18FN1R0M00D: Power Inductors 1.0uH Power Supply Choke
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQM18FN1R0M00D
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 1 uH Maximum DC Current : 150 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.2 Ohms Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 120 MHz Shielding : Shielded
Termination Style : SMD/SMT
Description
Tolerance :
Q Minimum :
Dimensions :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Shielding : Shielded
Inductance : 1 uH
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 120 MHz
Maximum DC Current : 150 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.2 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQM18FN1R0M00D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±20%
Package / Case0603 (1608 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 150mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq120MHz
DC Resistance (DCR)200.0 mOhm Max