LQM18NN1R5K00D
Power Inductors 0603 1500nH +/-10% DCR 0.80ohm
product image
LQM18NN1R5K00D Picture
SeekIC No. : 001177439 Detail
LQM18NN1R5K00D: Power Inductors 0603 1500nH +/-10% DCR 0.80ohm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQM18NN1R5K00D
Quick Details
Inductance : 1.5 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 25 mAmps Maximum DC Resistance : 0.8 Ohms
Self Resonant Frequency : 60 MHz Q Minimum : 35
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.8 mm H Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0603 (1608 metric)
Description
Operating Temperature Range :
Shielding :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Inductance : 1.5 uH
Self Resonant Frequency : 60 MHz
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.8 mm H
Maximum DC Resistance : 0.8 Ohms
Q Minimum : 35
Maximum DC Current : 25 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQM18NN1R5K00D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5H
Tolerance±10%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 25mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq35 @ 10MHz
Self Resonant Freq60MHz
DC Resistance (DCR)800.0 mOhm Max