LQM18NN47NM00D
Power Inductors 0603 47nH +/-20% DCR 0.30ohm
product image
LQM18NN47NM00D Picture
SeekIC No. : 001180408 Detail
LQM18NN47NM00D: Power Inductors 0603 47nH +/-20% DCR 0.30ohm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQM18NN47NM00D
Quick Details
Inductance : 47 nH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 50 mAmps Maximum DC Resistance : 0.3 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Self Resonant Frequency : 260 MHz
Q Minimum : 10 Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0201 (0603 metric)
Description
Shielding :
Q Minimum : 10
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.8 mm H
Maximum DC Resistance : 0.3 Ohms
Maximum DC Current : 50 mAmps
Self Resonant Frequency : 260 MHz
Inductance : 47 nH
Package / Case : 0201 (0603 metric)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQM18NN47NM00D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance47nH
Tolerance±20%
Package / Case0603 (1608 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 50mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq10 @ 50MHz
Self Resonant Freq260MHz
DC Resistance (DCR)300.0 mOhm Max