LQM18NN68NM00D
Power Inductors 0603 68nH +/-20% DCR 0.30ohm
product image
LQM18NN68NM00D Picture
SeekIC No. : 001179096 Detail
LQM18NN68NM00D: Power Inductors 0603 68nH +/-20% DCR 0.30ohm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQM18NN68NM00D
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 68 nH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 50 mAmps Maximum DC Resistance : 0.3 Ohms
Self Resonant Frequency : 250 MHz Q Minimum : 10
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.8 mm H Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0603 (1608 metric)
Description
Operating Temperature Range :
Shielding :
Q Minimum : 10
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.8 mm H
Maximum DC Resistance : 0.3 Ohms
Maximum DC Current : 50 mAmps
Self Resonant Frequency : 250 MHz
Inductance : 68 nH
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQM18NN68NM00D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68nH
Tolerance±20%
PackagingDigi-Reel?
Type-
Current 50mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq10 @ 50MHz
Self Resonant Freq250MHz
DC Resistance (DCR)300.0 mOhm Max