LQM21NN1R5K10D
Power Inductors 0805 1.5uH 10%
product image
LQM21NN1R5K10D Picture
SeekIC No. : 001177076 Detail
LQM21NN1R5K10D: Power Inductors 0805 1.5uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQM21NN1R5K10D
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 1.5 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 50 mAmps Maximum DC Resistance : 0.5 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Self Resonant Frequency : 87 MHz
Q Minimum : 45 Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 0.85 mm H
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0805 (2012 metric)
Description
Shielding :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Inductance : 1.5 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : 0805 (2012 metric)
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 0.85 mm H
Maximum DC Current : 50 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.5 Ohms
Q Minimum : 45
Self Resonant Frequency : 87 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQM21NN1R5K10D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5H
Tolerance±10%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 50mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq45 @ 10MHz
Self Resonant Freq87MHz
DC Resistance (DCR)500.0 mOhm Max