LQM21PN2R2MC0D
Power Inductors 0805 2.2uH 20%
product image
LQM21PN2R2MC0D Picture
SeekIC No. : 001178271 Detail
LQM21PN2R2MC0D: Power Inductors 0805 2.2uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQM21PN2R2MC0D
Quick Details
Inductance : 2.2 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 600 mAmps Maximum DC Resistance : 0.34 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 50 MHz
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 0.5 mm H Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0805 (2012 metric)
Description
Q Minimum :
Shielding :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Inductance : 2.2 uH
Self Resonant Frequency : 50 MHz
Maximum DC Current : 600 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.34 Ohms
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 0.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQM21PN2R2MC0D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.2H
Tolerance±20%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 600mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq50MHz
DC Resistance (DCR)340.0 mOhm Max