LQM31PN1R0M00L
Power Inductors 1.0uH Power Line Choke
product image
LQM31PN1R0M00L Picture
SeekIC No. : 001176283 Detail
LQM31PN1R0M00L: Power Inductors 1.0uH Power Line Choke
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQM31PN1R0M00L
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 1 uH Maximum DC Current : 1200 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.12 Ohms Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 60 MHz Shielding : Shielded
Termination Style : SMD/SMT
Description
Tolerance :
Q Minimum :
Dimensions :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Shielding : Shielded
Inductance : 1 uH
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 60 MHz
Maximum DC Current : 1200 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.12 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQM31PN1R0M00L
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±20%
Package / Case1206 (3216 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 1.2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq60MHz
DC Resistance (DCR)120.0 mOhm Max