MCR10EZPF3740
RES 374 OHM 1/8W 1% 0805 SMD
product image
MCR10EZPF3740 Picture
SeekIC No. : 003934415 Detail
MCR10EZPF3740: RES 374 OHM 1/8W 1% 0805 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR10EZPF3740
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: MCR10 - Automotive Manufacturer: Rohm Semiconductor
Resistance (Ohms): 374 Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Composition: Thick Film Features: -
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C Tolerance: ±1%
Package / Case : QFN-16, 4 x 3.5 Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Height: 0.022" (0.55mm)
Features: -
Height: 0.022" (0.55mm)
Number of Terminations: 2
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1%
Resistance (Ohms): 374
Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)