MG400Q2YS60A
IGBT MOD CMPCT DUAL 1200V 400A
product image
MG400Q2YS60A Picture
SeekIC No. : 004131105 Detail
MG400Q2YS60A: IGBT MOD CMPCT DUAL 1200V 400A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MG400Q2YS60A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.8V @ 15V, 400A
Current - Collector (Ic) (Max): 400A Interface Type : I2S, USB
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 31nF @ 10V
Power - Max: 3750W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Configuration: Half Bridge
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Current - Collector (Ic) (Max): 400A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.8V @ 15V, 400A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 31nF @ 10V
Power - Max: 3750W
Application
·Integrates a complete half bridge power circuit and fault-signal output circuit in one package.
    (short circuit and over temperature)
·The electrodes are isolated from case.
·Low thermal resistance.
·VCE (sat) = 2.4 V (typ.)
Specifications
Characteristics Stage Symbol Rating Unit
Collector-emitter voltage Control VCES 1200 V
Gate-emitter voltage VGES ±20 V
Collector current DC IC 400 A
1ms ICP 800
Forward current DC IF 400 A
1ms IFM 800
Collector power dissipation (Tc=25°C) PC 3750
Control voltage (OT) Control VD 20 V
Fault input voltage VFO 20 V
Fault input current IFO 20 mA