MLK0603L5N6S
RF Inductors 0201 5.6nH 0.3nH Tol
product image
MLK0603L5N6S Picture
SeekIC No. : 001209013 Detail
MLK0603L5N6S: RF Inductors 0201 5.6nH 0.3nH Tol
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLK0603L5N6S
Quick Details
Inductance : 5.6 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 200 mAmps Maximum DC Resistance : 0.7 Ohms
Self Resonant Frequency : 5.7 MHz Q Minimum : 5
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 200 mAmps
Q Minimum : 5
Maximum DC Resistance : 0.7 Ohms
Inductance : 5.6 nH
Self Resonant Frequency : 5.7 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLK0603L5N6S
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance5.6nH
Tolerance±0.3nH
Package / Case0201 (0603 metric)
PackagingCut Tape (CT)
TypeCeramic
Current 200mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq5 @ 100MHz
Self Resonant Freq8.5GHz
DC Resistance (DCR)600.0 mOhm Max