MLP222M063EK0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 2200uF 63V 20% FLATPACK
product image
MLP222M063EK0A Picture
SeekIC No. : 00715208 Detail
MLP222M063EK0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 2200uF 63V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP222M063EK0A
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 2200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 63 Volts
Capacitance : 2200 uF
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP222M063EK0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)101.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W x 0.500" H (38.10mm x 44.45mm x 12.70mm)
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V