MLP371M350EB0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 370uF 350V 20% FLATPACK
product image
MLP371M350EB0A Picture
SeekIC No. : 00730763 Detail
MLP371M350EB0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 370uF 350V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP371M350EB0A
  • Qty
  • 0~4
  • 4~10
Quick Details
Capacitance : 370 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 350 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L
Capacitance : 370 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP371M350EB0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance370F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W x 0.500" H (76.20mm x 44.45mm x 12.70mm)
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V