MW6S010NR1
Transistors RF MOSFET Power HV6 900MHZ 10W TO270-2N
product image
MW6S010NR1 Picture
SeekIC No. : 00219482 Detail
MW6S010NR1: Transistors RF MOSFET Power HV6 900MHZ 10W TO270-2N
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MW6S010NR1
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Transistor Polarity : N-Channel
Drain-Source Breakdown Voltage : 68 V Continuous Drain Current : 125 mA
Gate-Source Breakdown Voltage : - 0.5 V, + 12 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-270 Packaging : Reel
Description
Frequency :
Gain :
Output Power :
Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 68 V
Continuous Drain Current : 125 mA
Gate-Source Breakdown Voltage : - 0.5 V, + 12 V
Package / Case : TO-270
Features:
• Typical Two-Tone Performance @ 960 MHz, VDD = 28 Volts, IDQ =
      125 mA, Pout = 10 Watts PEP
      Power Gain - 18 dB
      Drain Efficiency - 32%
      IMD - -37 dBc
• Capable of Handling 10:1 VSWR, @ 28 Vdc, 960 MHz, 10 Watts CW  Output Power
• Characterized with Series Equivalent Large-Signal Impedance Parameters
• On-Chip RF Feedback for Broadband Stability
• Qualified Up to a Maximum of 32 VDD Operation
• Integrated ESD Protection
• N Suffix Indicates Lead-Free Terminations
• 200 Capable Plastic Package
• In Tape and Reel. R1 Suffix = 500 Units per 24 mm, 13 inch Reel.
Specifications
Rating
Symbol
Value
Unit
Drain-Source Voltage
VDSS
Vdc
Gate-Source Voltage
VGS
Vdc
Total Device Dissipation @ TC = 25
Derate above 25
PD
61.4
W
W/
Storage Temperature Range
Tstg
-65 to +175
Operating Junction Temperature
TJ
200
Description
Designed for Class A or Class AB base station applications with frequencies up to 1500 MHz. MW6S010NR1 is suitable for analog and digital modulation and multicarrier amplifier applications.
Parameters:
Technical/Catalog InformationMW6S010NR1
VendorFreescale Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeN-Channel
Voltage - Rated 28V
Current Rating125mA